Ekonomi

VİOP’ta endeks kontratı güne yükselişle başladı

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) BIST 30 endeksine dayalı Şubat kontratı güne yüzde 0,3 artışla 5.319,75 puandan başladı.

Açılış seansında Şubat vadeli işlem sözleşmesi, bir önceki seans kapanışının yüzde 0,3 üzerinde 5.319,75’ten işlem gördü.

Dün satış ağırlıklı bir seyir izleyen endeks kontratı, normal seansı önceki kapanışının yüzde 4,9 altında 5.306,25 puandan kapattı. Endeks kontratı akşam seansında yatay seyretti.

ABD Merkez Bankası (Fed) dünkü toplantısında politika faizini 25 baz puan artırarak 16 yılın en yüksek seviyesi olan %4,50-4,75 aralığına yükseltti.

Analistler, Fed Lideri Jerome Powell’ın dün yaptığı açıklamalarda şahin tavrını yumuşatmasıyla küresel borsalarda olumlu bir seyir izlendiğini belirterek, bugün gözlerin Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) para politikası kararlarına çevrildiğini söylediler. İngiltere Merkez Bankası (BoE).

Analistler, her iki bankanın da faiz oranlarını 50 baz puan artırmasının beklendiğini belirterek, bölgede enflasyondaki hızlı düşüşün her iki bankanın da politika alanını genişlettiğini, politika metninde ve liderlerin konuşmalarında yapılan şahin vurgunun altını çizdi. yumuşaması bekleniyor.

Analistler, bugün ECB ve BoE’nin para politikası kararlarına ek olarak Almanya’da dış ticaret istikrarı ve ABD’de fabrika siparişleri verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik olarak 5.250 ve 5.200 seviyelerinin ana dayanak, 5.350 ve 5.400 seviyeleri olduğuna dikkat çekti. puanlar endeks sözleşmesinde direnç konumunda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu