Haber

Amasra Maden Faciası: Ses Kaydı Ortaya Çıktı

Bartın’ın Amasra ilçesinde 42 kişinin hayatını kaybettiği maden faciası yaşandı. CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, kazada işçilere gönderilen talimatın ses kaydını sosyal medya hesabından paylaştı.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra İşletme Müdürlüğü bünyesindeki madende 14 Ekim 2022’de meydana gelen faciada 42 personel hayatını kaybetti, 10 personel yaralandı.

TBMM Amasra Maden Kazasını Araştırma Komisyonu raporunu beklerken, CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda; kaza günü personele gönderilen talimatın TTK kaynaklarından alınan ses kaydını paylaştı.

Eksi 300 seviyesinde çalışanlarla yapılan ses kaydında “Selamunaleyküm, ayağı boşaltın, tamamen boşaltın” sözleri yer aldı.

Ayrıca kayıtta bir işçinin telefonu kapatmadan önce ‘Tamam, anlaşıldı’ dediği, ardından da ‘Ayağını boşaltın’ diyerek arkadaşlarına bağırdığı duyuldu.

Yavuzyılmaz, paylaşımında, ‘Amasra’da yangın patlama anında 300 kotta madencilerle yapılan konuşmanın son kaydı. Merkezi Gaz İzleme operatörü ‘Ayağını hemen boşaltın!’ dedi. Bu sayede bu ayaktaki 10 madenci kurtarılırken, 1 personel de hayatını kaybetti. Ne yazık ki diğerleri için çok geçti.

İşte o ses kaydı ⬇️

haber-siran.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu