Ekonomi

ABD Hazine Bakanlığı’ndan borç limiti için yeni tedbir

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy’ye borç limitiyle ilgili yeni bir mektup yazdı.

Yellen, Hazine Bakanlığı’nın borç limiti işlemleriyle ilgili McCarthy’yi bilgilendirmek için kendisine yazı yazdığını, dün Federal Çalışan Emeklilik Sistemi’nin bir parçası olan Prestij Birikim Fonu’nun, yaşanan kriz nedeniyle Devlet Menkul Kıymetler Yatırım Fonu’na tam olarak yatırılamadığını bildirdi. borç sınırı.

Yellen, söz konusu fona yapılacak yatırımları düzenleyen yönetmeliğin Hazine Bakanı’na yasal borç limitini aşmamak adına fona yatırımı durdurma yetkisi verdiğini kaydederek, seleflerinin de emsal teşkil eden koşullarda aynı tedbiri aldıklarını ifade etti.

Yasaya göre borç limitinin artırılması veya askıya alınması durumunda fonun tamamlanacağını vurgulayan Yellen, federal emekliler ve çalışanların bu hamleden etkilenmeyeceğini kaydetti.

“Derhal harekete geçmeye davet ediyorum”

Yellen, “Kongre’yi ABD’nin tam güvenini ve itibarını korumak için derhal harekete geçmeye çağırıyorum” dedi.

ABD Hazine Bakanı Yellen, 13 Ocak’ta McCarthy’ye yazdığı ilk mektupta, ülkenin borç limitine 19 Ocak’ta ulaşmasının beklendiğini açıklamış ve borç limitinin artırılması veya askıya alınması için “acil eylem” çağrısında bulunmuştu.

Yellen, 19 Ocak’ta gönderdiği ikinci mektupta, federal hükümetin 31.4 trilyon dolarlık borç sınırına ulaştıktan sonra ülkenin temerrüde düşmemesi için “olağanüstü” tedbirler uygulamaya başladığını duyurdu.

Bu kapsamda, Kamu Hizmeti Emekli ve Engelliler Fonu ile Posta Hizmeti Emekli Sağlık Yardımları Fonu’ndaki yeni yatırımlar, ABD Hazine Bakanlığı tarafından 5 Haziran’a kadar askıya alındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu