Haber

Suruç’ta 2 kişinin öldüğü, 2 kişinin yaralandığı olayın zanlıları hakim karşısına çıktı

2018 yılında 2 kişinin öldüğü, 2 kişinin yaralandığı olaylarla ilgili olarak Suruç Devlet Hastanesi’nde 2’si tutuklu 20 sanığın yargılanmasına başlandı.

Malatya 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar güvenlik nedeniyle Ses ve Peyzaj Bilgi Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı, tutuklu sanıklardan 10’u duruşmada hazır bulundu.

Farklı illerden baro temsilcilerinin katılmasını talep ettiği duruşmayı CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca ve HDP Şanlıurfa Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş izledi.

Mahkeme, avukatların bu talebini kabul etmedi. Kimlik tespitinin ardından tutuklu sanık M.Ş. Olay sırasında evinde olduğunu iddia etti.

Evinin hastaneye yakın olması nedeniyle gürültü duyup hastaneye gittiğini savunan M.Ş. hakkındaki suçlamaları reddetti.

Tutuklu sanık CY de yeğeninin telefonla araması üzerine olaydan haberdar olduğunu belirterek şu savunmayı yaptı:

“Hastanenin önü çok kalabalıktı. Arabayı uzak bir yere park edip yaya olarak hastaneye gittik. Kapının önündeki polisler abimin öldüğünü söyleyince ağlayarak yere yığıldım. Daha sonra ben insanları sakinleştirmeye çalıştım.Sonra hastaneden çıkıp seçim bürosuna yürüdüm.Silahım yoktu.Bey ile gittim.

Tutuksuz sanıklar da haklarındaki suçlamaları reddetti.

Olayda eşini ve çocuklarını kaybeden Emine Şenyaşar’ı da dinleyen mahkeme heyeti, tanıkların ifadeleri ve taraf avukatlarının savunmalarının ardından tutuklu sanıkların hâllerinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

CHP’li Karaca’dan açıklama

Duruşmanın ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Malatya Adliyesi önünde gazetecilere, adalet yerini bulana kadar sürecin takipçisi olacaklarını söyledi.

İddianameden

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, “kasten öldürme”, “kasten öldürmeye yardım etme”, “kasten öldürmeye yardım etme”, “kasten öldürmeye teşebbüs”, “kamu malına zarar verme”, “iş yeri dokunulmazlığını ihlal”, ” suçluları yok etme” davasında 2’si tutuklu 19 sanık hakkında dava açıldı. “Öldürmeye kasten yardım etmek” ve “öldürmeye teşebbüse kasten yardım etmek” suçlarından dava açıldı.

Etkinlik

Esnafları ziyaret eden AK Parti Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın da aralarında bulunduğu partili yakınlarıyla çıkan tartışmada Yıldız’ın ağabeyi Mehmet Şah Yıldız ve Celal Şenyaşar olay yerinde hayatını kaybetti. 14 Haziran 2018’de Suruç ilçesinde seçim çalışması nedeniyle yaralandı. Daha sonra Suruç Devlet Hastanesi’nde devam eden olaylarda 2 kişi hayatını kaybetti, 2 kişi de yaralandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu